Northshore Students Named Finalists for Washington State Solo and Ensemble Contest

Students performing in a small string ensemble

Congratulations to the 67 talented Northshore high school students who were selected as finalists at the Northlake Regional High School Solo and Ensemble Contest on Feb. 8 at Inglemoor High School. Students from 15 area high schools had a full day of outstanding performances. The students who were named finalists will go on to perform at the Washington State Solo and Ensemble Contest in April.

Bothell Finalists

  • Brass-Small: Hayden Bewley, Skylar McDavid, Austin Sinfuego, Aidan Weis
  • Harp: Orson Lybbert
  • Mixed Vocal-Large: Mia Johnson, Hannah Kemp, Rylee Kim, Mark Laguna, Anubis Magana, Alexia Mangubat, Rhone Oldham, Kai Patneaude, Thais Ribeiro, Joseph Riggio, Caroline Saunders, Sam Sheets, Kendall Stucky, Max Van Pelt, Reece Williams, Jackson Zimmerman
  • Oboe-English Horn: Julia Fung
  • Percussion-Large: Jonny Huynh, Ryan Jin, Bryan Kinder, Alice Standley, Sadie Stone, Aiden Tarrach
  • Percussion-Small: Johnny Huynh, Ryan Jin, Bryan Kinder, Alice Standley
  • Soprano/Mezzo/Alto Vocal-Large: Elisa Cogan, Mia Johnson, Hannah Kemp, Rylee Kim, Alexia Mangubat, Audrey Meyer, Rhone Oldham, Ashanti Outlaw, Grace Parsons, Avalon Reed, Thais Ribeiro, Emma Sealls, Kendall Stucky, Darcie Thai
  • Soprano/Mezzo/Alto Vocal-Small: Rhone Oldham, Kendall Stucky
  • Tenor Voice: Max Van Pelt
  • Tenor/Bariton/Bass Vocal-Large: Shevi Anderson-Kumar, Easton Harrell, Matthew Kendall, Mark Laguna, Anubis Magana, Sean Noble, Kai Patneaude, Joseph Riggio, Micah Robinson, Sam Sheets, Timothy Twa, Max Van Pelt, Reece Williams, Jackson Zimmerman

Inglemoor Finalists

  • Bass Voice: Charlie Rohar
  • Cello: Eric Schindler
  • Piano: Karen Haining
  • Soprano Voice: Mackenzie Macrol
  • Soprano-Alto Saxophone: Steven Lu
  • Woodwinds-Large: Joey Kang, Camilla Lindberg, Willow Montero, Victoria Vancour, Jenny Xiong, Hannah Yoon

North Creek Finalists

  • Strings-Large: Shreya Anand, Heather Anderson, Vivienne Chacon, Daniel Da, Daniela Flores, Jin Kim, Sebastian Lam, Tracy Mai, Aditi Nambiar, Bardia Nasrulai, Tanya Naveen, Kaumudi Nayudu, Jiho Shin, Vladimir Shtanukhin
  • Tenor/Baritone/Bass Vocal-Small: Ryan Duke, Corey Phong, Riley Pruitt, Jude Brandt
  • Woodwings-Small: Rachel Lan, Sophia Lee

Woodinville Finalists

  • Clarinet: Lauren Wells
  • Tuba: Jessica Clark

 

 

District News

 

 

Superintendent's Blog