Northshore Student Musicians Receive Honors from WMEA and NAfME

Congratulations to our Northshore student musicians who were recently recognized by the Washington Music Educators Association (WMEA) and the National Association for Music Education (NAfME). Annually, WMEA selects outstanding musicians from Washington State to participate in All-State and Junior All-State performing groups. In addition to these statewide ensembles, a number of high school students were also selected by NAfME to participate in All-Northwest performing groups. These students represent the top performers from Alaska, Idaho, Montana, Oregon, Washington and Wyoming. NAfME also selects students for All-National ensembles. They also represent the most elite high school musicians from across the country.

Accomplished student musicians are selected from thousands of students who audition to participate in these prestigious ensembles. While there will not be a live performance event this year, accepted students will have the opportunity to participate in virtual masterclasses alongside other outstanding student musicians.

WMEA Junior All-State

Junior All-State Choir (grades 5-8)

Adit Agarwal, Alto, Ruby Bridges Elementary  
Cadence Fowler, Alto, Ruby Bridges Elementary 
Nandini Komma, Alto, Ruby Bridges Elementary 
Vanshika Kalluri, Alto, Ruby Bridges Elementary 
Pranav Rajanikanth, Soprano, Ruby Bridges Elementary 
Ava Tomlin, Alto, Ruby Bridges Elementary 

Junior All-State Orchestra (grades 7-8)

Jeremy Antone, Viola, Skyview Middle School 
Minseo Cho, Violin, Skyview Middle School  
Aidan Coyne, Violin, Kenmore Middle School 
Kaustubh Grama, Violin, Kenmore Middle School  
Joy Jung, Violin, Skyview Middle School  
Sophia Kang, Violin, Skyview Middle School  
Jadden McFarland, Viola, Skyview Middle School  
Emma Le Metzger, Violin, Canyon Park Middle School  
Minji Staples, Violin, Skyview Middle School  
Joshitha Velmurugan, String Bass, Skyview Middle School  

Junior All-State Bands (grades 7-8)

Ian Blakemore, Trombone, Canyon Park Middle School, Jr. All State Rainier Band
Kairui Cheng, Alto Saxophone, Canyon Park Middle School, Jr. All State Rainier Band
Myles Cook, Tenor Saxophone, Skyview Middle School, Jr. All State Rainier Band
Soraya Fulcher, Clarinet, Canyon Park Middle School, Jr. All State Rainier Band
Numa Giri, Flute, Skyview Middle School, Jr. All State Baker Band
Abigail Harris, Trumpet, Skyview Middle School, Jr. All State Baker Band
Tarun Krishnamurthy, Percussion, Skyview Middle School, Jr. All State Baker Band
Patrick Monahan, Clarinet, Canyon Park Middle School, Jr. All State Baker Band
Halsey Rubenstein, Percussion, Canyon Park Middle School, Jr. All State Baker Band
Anthony Surace, Percussion, Skyview Middle School, Jr. All State Rainier Band
Krish Uppalli, Alto Saxophone, Canyon Park Middle School, Jr. All State Baker Band
Addie Whitehill, Flute, Canyon Park Middle School, Jr. All State Rainier Band
Lucas Wong, Clarinet, Canyon Park Middle School, Jr. All State Rainier Band

WMEA All-State

All State Orchestra (grades 9-12)

Hayden Bewley, Trombone, Bothell High School 
Evelyn Chow, Viola, Inglemoor High School  
Alisa Coyne, Violin, Bothell High School  
Riley Fitzgerald, Violin, Woodinville High School  
Aaron Fraley, Bassoon, Inglemoor High School 
Yuna Jeon, Violin, North Creek High School  
Rachel Lan, Flute, North Creek High School  
Jaime Li, Violin, Inglemoor High School 
Michelle Li, Clarinet, Bothell High School  
Sophia Longcore, Cello, Inglemoor High School  
Haley van Meurs, Violin, Inglemoor High School  
Jeromy Neese, Violin, Inglemoor High School  
Abigail Reed, Violin, Inglemoor High School  
Katie Sol, Violin, North Creek High School  
Job Yang, Viola, Inglemoor High School  

All State Concert Band (grades 9-12)

Liam Becker, Tenor Saxophone, Woodinville High School  
Cameron Berry, Trumpet, Bothell High School  
Andrew Da, Clarinet, North Creek High School  
Alex Fraley, Bassoon, Inglemoor High School  
Wesley Gerrish, Oboe, Woodinville High School  
Alexander Inghilterra, Clarinet, Bothell High School  
Mariam Kazmi, Baritone Saxophone, Woodinville High School  
Akemi Ozoa, Bassoon, Bothell High School  
Ben Rasmussen, Alto Saxophone, Inglemoor High School  
Skyler Schmitter, Bassoon, Woodinville High School  
Grant Sundstrom, Bassoon, Woodinville High School  
Benjamin Teel, Oboe, Woodinville High School  
Teaguen Virgillo, Bassoon, Inglemoor High School  
Hannah Yoon, Flute, Inglemoor High School  

NAfME All-Northwest

All-Northwest Jazz Band (grades 9-12)

Riley Fitzgerald, Bass, Woodinville High School  

All-Northwest Band (grades 9-12)

Jackson Connelly, Trumpet, Bothell High School 
Steven Lu, Flute, Inglemoor High School  
Alexis McBurnett, Clarinet, Woodinville High School  
Skylar McDavid, Trombone, Bothell High School  
Samay Sayala, French Horn, Inglemoor High School  
Julian Yagi-Bacon, Percussion, Inglemoor High School  
Abigail Yeh, Flute, Inglemoor High School  

All-Northwest Orchestra (grades 9-12)

Justin Chae, Violin, Inglemoor High School  
Jadon Fry, Percussion, Inglemoor High School  
Julia Fung, Oboe, Bothell High School  
Yewon Hong, Violin, Woodinville High School  
Claire Li, Violin, Bothell High School  
Hannah Lim, Oboe, North Creek High School  
Alexander Metzger, Violin, Bothell High School  
Eric Schindler, Cello, Inglemoor High School  
Annie Song, Violin, Bothell High School  
Alice Standley, Percussion, Bothell High School  

NAfME All-National

Skylar McDavid, Trombone, Bothell High School, NAfME All-National Band
Julia Fung, Oboe, Bothell High School, NAfME All-National Orchestra

 

 

District News

 

 

Superintendent's Blog